750TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
 
Catduino: DC Motor Kontrolü

Catduino: DC Motor Kontrolü

Görüntülenme Sayısı: 775


Kısa Açıklama


Bu  uygulamada Catduino robotik kodlama seti ile DC Motorların çalışmasını öğreneceğiz. Bu uygulamayı yapmak için gerekli olan sadece Catduino ve set içerisinden çıkan 2 adet DC motor :) 

DC Motorları robot yapımında bolca kullanmaktayız. Motorları Arduino ile kullanırken muhakkak motor sürücü modül veya ayrı bir sürücü kullanmamız gerekmektedir. Ancak Catduino üzerinde hazır bir motor sürücü ( L298N ) bulundurduğundan harici bir modül kullanmamız gerekmiyor. Catduino üzerinde 2 adet DC motor girişi bulunmaktadır. ( M1 ve M2 yazan RJ Soketler)

Motorlarımızı bu girişlere takarak aşağıdaki devremizi kurduktan sonra mBlock uygulaması ile kodumuzu karta yüklüyoruz. 

Motor kullanılan projelerde Catduino'yu harici olarak beslemeniz ( pil ) gerekmektedir. Çünkü motorlar fazla akım çeken komponentler olduğundan USB kablo üzerinden motorlara yetecek kadar akım çekilemeyebilir. Catduino'nun sağ tarafında bulunan beyaz renkli güç girişi üzerinden pilinizi bağlayabilirsiniz. 


Bu uygulamada mBlock ile 2 adet DC Motorun ileri yönde dönmesi kodlanmıştır.


Devre Şeması
ENA

IN1

IN2

ENB

IN3

IN4

3

4

7

5

8

12


mBlock KoduDestek Ürünleri

Catduino Arduino Robotik Kodlama Seti (Videolu)
3.850,00 TL2.100,00 TL Vergiler Hariç: 2.100,00 TL

Catduino Nedir?Catduino Arduino tabanlı kodlama setidir. Arduino Uno gibi kodlayabilirsiniz. Catduino tümleşik yapısı sayesinde robotik projelerinizi kablo karmaşası yaşamadan yapabilmenizi sağlar. Catduino üzerinde dahili L298N motor sürücü modülü bulunmaktadır. Ayrıca robotik projelerniz için ultrasonik sensör, bluetooth modülü ve servo motor girişleri bulunmaktadır.Nasıl Kodlanır?Catduino'yu Arduino Uno kullanır gibi kodlayabilirsiniz. İster Arduino IDE'e C dilinde ister mBlock ile sürükle-bırak kodlama yapabilirsiniz.Arduino IDE İle C-Tabanlı KodlamaCatduino'yu Arduino IDE ile kodlayabilmek için üst menüden Araçlar > Board > Arduino Uno seçmelisiniz. Ayrıca Catduino bilgisayarınıza bağlı iken Port seçeneği aktif olacak ve Catduino'nun bağlı olduğu COM portu seçmelisiniz. Artık kodunuzu yazarak yükle butonu ile kodunuzu Catduino'ya yükleyebilirsiniz.MBlock İle Blok Tabanlı KodlamamBlock sürekle-bırak kodlama platformudur. Bu platformc C dilinden önce kodlamanın mantığını anlayabilmek ve projeler geliştirebilmek için oldukça kullanışlıdır. 7 8 yaş ve üzeri her birey mBlock ile kodlama yapabilmektedir. mBlock ile Catduino'yu kodlayabilmek için Aygıtlar > Catduino veya Aygıtlar > Arduino Uno seçmeniz yeterlidir.Catduino ile Neler Yapılabilir?Catduino Arduino Uno ile yapılabilen projeleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Örneğin robotik projelerinizde Catduino ile;Engelden Kaçan RobotÇizgi İzleyen RobotBluetooth Kontrollü Robotprojelerini kolayca, minimum kablo kullanarak yapabilirsiniz.Catduino Set İçeriği:Catduino Kodlama Kartı2x DC Motor (RJ Soketli)2x Geçmeli TekerlekSarhoş Tekerlek10x Jumper KabloUSB Kablo..

Sepete Ekle

İlgili Yazılar

Yorum Yaz