750TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
 
Catduino Engelden Kaçan Robot Yapımı

Catduino Engelden Kaçan Robot Yapımı

Görüntülenme Sayısı: 1016

catduino engelden kaçan robot seti


Engelden Kaçan Robot Nedir?

Engelden kaçan robot prensipte sürekli ileri yönde hareket edip engel gördüğü zaman yönünü değiştirerek engele çarpmadan ilerlemeye devam eden robottur. Engelden kaçan robot projelerinde sıklıkla Arduino Uno, HC-SR04 ultrasonik sensör ve genellikle L298N motor sürücü modülleri kullanılmaktadır. Ancak Catduino ile hiç Arduino Uno ve harici motor sürücü devreleri kullanmadan kolayca robotunuzu yapabilirsiniz.Engelden Kaçan Robot Çalışma Prensibi:

Engelden kaçan robotlar sürekli olarak ileri yönde ilerler. Çoğunlukla Arduino Uno kullanılarak yapılmaktadır. Çünkü malzeme tedariği daha kolaydır. Engelden kaçan robot üzerinde HC-SR04 ultrasonik sensör bulunmaktadır. Sensörü Catduino üzerine direkt olarak takıp çalıştırabilirsiniz. Dahili olarak D9 ve D10 pinlerine takılıdır.

Kodlama yaparken mesafe değerini kendimiz seçiyoruz. Aşağıdaki örnekte 20cm seçilmiştir. Yani robotumuz 20cm'den daha yakın bir engel algıladığında yön değiştirecektir. Yön değiştiğimiz için robot engelden çıktığı için düz gitmeye devam edecektir. 

Gerekli Malzemeler:

Pleksi Robot Şasesi 
M3 Vida Seti
2x Geçmeli Tekerlek
Pil Kutusu
2x 6V 250RPM DC Motor Rj Soket
Catduino Robotik Kodlama Seti
HC-SR04 Ultrasonik Sensör
10x Jumper Kablo

Catduino Engelden Kaçan Robot Seti Engelden Kaçan Robot Seti Arduino Robot Setleri Satın Al | ALPGEN Robotics


mBlock ile Engelden Kaçan Robot Kodu: 

Catduino'yu Arduino Uno gibi kodlayabilirsiniz. Yani Arduino Uno'nun kodlanabildiği tüm platformlarda Catduino'da kodlanabilir. mBlock için ayrıca özel olarak geliştirdiğimiz eklentiler mevcuttur. Bu eklentileri kullanarak bir çok robotik kodlama projesini kolayca yapabilirsiniz.İlgili Yazılar

Yorum Yaz